Czym jest PoE?


PoE, czyli skrót od Power over Ethernet, jest standardem, który określa sposób przesyłania prądu, przez skrętkę, która jest elementem okablowania strukturalnego. Technologię można wykorzystać np. do przesyłania sygnału i zasilania kamer jednym kablem. Jest to bardzo wygodne zarówno w projektowaniu jak i instalacji. Należy jednak pamiętać, że PoE ma swoje ograniczenia i niebezpieczeństwa eksploatacyjne.

 

Niebezpieczeństwa związane z PoE.

Wraz z prowadzeniem PoE zwiększyły się napięcia i natężenia co otwiera nowe problemy, które projektanci i instalatorzy muszą przewidzieć:

  • uszkadzanie końcówek podczas rozłączania okablowania pod napięciem
  • zwiększone generowanie temperatury zgrupowanych kabli
  • zwiększenie tłumienia wraz ze wzrostem temperatury

Aby zniwelować uszkodzenia spowodowane łukiem elektrycznym, zaleca się wyłączenie zasilania dla kabla z PoE, jednak nie zawsze jest to wykonalne.

Przy stosowaniu PoE zaleca się stosowanie kabli ekranowanych wyższych kategorii(6, 6A, 7|), które lepiej rozprowadzą generowane ciepło.

PoE ma swoje ograniczenia co do odległości zasilania, np. dla kamer jest to maksymalnie 100 metrów. Dla kamer zewnętrznych nie zaleca się stosować PoE ze względu na zwiększony pobór prądu przez ewentualne grzałki.

 

 

 

Jesteśmy kompetentnym
i wiarygodnym doradcą

Lokalizacja

IBT Polska Sp. z o.o.
ul. Gronostajowa 4
80-175 Gdańsk
Tel.
    +48 (58) 743 64 92

 

E-mail:
         Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

W celu zapewnienia maksymalnej wygody użytkowników przy korzystaniu z witryny ta strona stosuje pliki cookies. Szczegóły w naszej Polityce prywatności.
Kliknij "Zgadzam się", aby ta informacja nie wyświetlała się więcej.